Sandarumas ir šildymas

Sandarios pastato atitvaros užtikrina minimalias šildymo išlaidas. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad sandarumas labiau įtakoja šilumos nuostolius negu šiluminė varža. Pastato viduje visada yra viršslėgis lyginant su išore, kuris sukelia spaudimą į išorines atitvaras. Esant nesandarumams, šiltas oras veržiasi į lauką. Jeigu pastebėjote, kad prišildytos patalpos ryte atvėsta 5-6 laipsniais, ar vėjuotą dieną jaučiama trauka per pvz. rozetes, vadinasi Jūsų namas turi sandarumo problemų.

Sandarumas ir vėsinimas

Naktį patalpų ir vidaus temperatūros susivienodina, o dieną dėl vis didesnio temperatūrų skirtumo vėsų vidaus orą pakeičia karštas lauko oras. Sandarios pastato konstrukcijos vasaros metu neleidžia karštam orui skverbtis į vidų, temperatūriniai svyravimai pasidaro netokie staigūs, sumažėja vėsinimo sąnaudos.

Sandarumas ir drėgmė

Gyvenamojo pastato viduje visada yra nemažai drėgmės, kuri cirkuliuoja ore, dalis jos yra susigėrusios į vidines pastato konstrukcijas. Jeigu pastato apvalkalas nesandarus oras keliaudamas per nesandarias konstrukcijas ne tik sukelia šilumos nuostolius, bet ir perneša didelį kiekį drėgmės. Drėgmė konstrukcijose kondensuojasi, gali sukelti pelėsio atsiradimą, koroziją. Kuo aukštesnė oro temperatūra, tuo didesnis drėgmės kiekis pernešamas. Sandariame name drėgmė neturi kaip pasišalinti iš pastato, todėl atsiranda jau minėtas kontroliuojamo vėdinimo poreikis. Drėgmę šalinant vėdinimo sistemos pagalba konstrukcijos išlieka sausos, o šiltinimo sluoksnis išlaiko savo šilumines savybes.

Sandarumas ir vėdinimas

Šiuolaikinio namo siekiamybė turėtų būti idealiai sandarus namo apvalkalas su vėdinimo sistema, kuri atlieka oro srautų kontroliavimą pagal poreikį. Svarbiausios vėdinimo funkcijos yra šios: panaudoto oro kartu su drėgme pašalinimas iš patalpų ir šviežaus oro padavimas į patalpas. Šiuolaikinės vėdinimo sistemos (rekuperacinė sistema) atlieka dar daugiau funkcijų. Panaudoto šilto oro šilumą perduoda šviežiam lauko orui, kurį reikia žymiai mažiau šildyti (šilumos grąžinimas). Vėdinimo sistema turi filtrus, kurie išvalo paduodamą orą. Šių sistemų deklaruojami efektyvumo rodikliai pateikiami remiantis prielaida, kad namas sandarus 100%, o realybėje taip būna retai. Sandarus apvalkalas užtikrina, kad vėdinimo sistema dirbs pagal deklaruojamus koeficientus mažiausiomis sąnaudomis.